Vady plochých střech:
ATIKA BEZE SPÁDU
a co s tím

Ploché střechy Prakta Praha Atika je část fasády zvýšená nad úroveň krytiny ploché střechy. Tedy jakási zídka po obvodu ploché střechy. Zabraňuje stékání srážkové vody ze sřechy na fasádu. V minulosti mohla mít i protipožární účel (na šikmých střechách). Existují i mezistřešní atiky.

Jednou z podmínek, které musí atiky plnit, je to, aby voda ze zhlaví atiky (horní ploché části) nestékala na fasádu. Proto musí být zhlaví atiky vyspádováno směrem do plochy střechy. Je-li zhlaví atiky oplechováno, nebo opatřeno povlakovou krytinou, musí mít oplechování či krytina dostatečný přesah přes vnější fasádu.

Ploché střechy Prakta Praha

 

Úzká atika s krytinou z folie:
ZÁBRANA PROTI PŘELITÍ VODY NA FASÁDU

Pro nepříliš širokou atiku může postačit zábrana proti přelití vody na fasádu. Je to tzv. závětrná lišta (z foliového plechu). Samotnou závětrnou lištu lze vyložit asi tak 3 - 4 cm vně atiky. Pokud by byla vyložena bez podpory více, nebyla by dosti pevná.
Toto řešení lze užít rovněž na novostavbách. Avšak jen pro střešní folie, ne pro asfaltové pásy.

Vady střech na webu Prakta. Vady střech na webu Prakta. Vady střech na webu Prakta. Vady střech na webu Prakta. Vady střech na webu Prakta.

Podívejte se, jak jsem opravil atiku s nulovým přesahem na rodinném domě.

 

Úplná oprava zhlaví atiky:
VYSPÁDOVÁNÍ ZHLAVÍ ATIKY

Ploché střechy Prakta Praha Častěji se setkávám s případy, kdy je spád atiky tak špatný (je směrem ven, na fasádu), že je nutné zhlaví atiky dodatečně výrazně vyspádovat.
  • Provádí se to z tzv. spádových klínů z tepelného izolantu. Nejprve jsem k tomu před lety používal výhradně extrudovaný polystyren XPS. Mám však již i zkušenosti, že postačuje použít vypěňovaný polystyren EPS.
  • Jako podklad pro krytinu a případné oplechování se použije deskový materiál. Výborně se k tomu hodí nenasákavé dřevoštěpkové OSB desky. Dražší variantou je vodovzdorná překližka.
  • Spádové klíny a deskový materiál je nutné k atice řádně přikotvit. Šrouby (kotvy) jsou dlouhé, a tedy nikoli levné. Kotvit lze bez problému do plného betonu, betonového potěru, nebo plynosilikátu (porobeton, Hebel, Ytong). Noční můrou je kotvení do dutých cihel - lze jen obtižně, a výhradně na drahé chemické kotvy.

Toto řešení lze užít rovněž na novostavbách. A to jak pro asfaltové pásy, tak i pro střešní folii.

Pokud se tato oprava provádí na nějaké již hotové střeše s hotovou fasádou, je nutné nějak ošetřit (zakrýt) boky polystyrenových klínů. K tomu slouží svislé krycí lišty, na schématu černé.

Celá tato oprava atiky je velice pracná. Tudíž není levná. Ale výsledek stojí za to! Je to podle mě pěkné, a hlavně to funuje - voda ze zhlaví atiky již nestéká po fasádě.

 

Vady střech na webu Prakta. Vady střech na webu Prakta. Vady střech na webu Prakta. Vady střech na webu Prakta.

Vady střech na webu Prakta. Vady střech na webu Prakta. Vady střech na webu Prakta. Vady střech na webu Prakta.

Podívejte se, jak jsem vyspádoval atiku na paneláku.
Podívejte se, jak jsem zvýšil atiku na rodinném domě.


Když nezobrazí Opera horní menu: www.prakta.cz/mapa-stranek.html