Vady plochých střech:
NESVAŘITELNÁ FOLIE
a co s ní

Střešní folie se skládá z nosné mřížky, pod níž a nad níž je krycí vrstva folie (zjednodušeně řečeno). Nosná mřížka má zajistit foliové krytině tvarovou stálost a také určitou pevnost. Jako krycí vrstvy se nejčastěji používá měkčené PVC.

SPOJOVÁNÍ STŘEŠNÍ FOLIE - SVÁŘENÍ

Střešní folie se spojuje horkým vzduchem o předepsané teplotě a za předepsané rychlosti sváření. Správným svařením se krycí vrstvy dvou svařovaných folií slijí v jednu hmotu. Na kontrolním řezu pak není poznat rozhraní mezi dvěma vrstvami svařených folií. Pokud se snažíme dvě vzájemně svařené folie od sebe mechanicky oddělit (odtrhnout), mají se oddělit krycí vrstvy od nosné mřížky, zatímco obě svařené vrstvy mají zůstat vzájemně spojené.

Vady střech na webu Prakta.
Odtrhová zkouška správně svařené folie.

NESVAŘITELNÁ FOLIE

Střešní folie stárne v čase a její povrch může degradovat působením UV záření.

Stává se, že některé folie se časem stanou nesvařitelné. To znamená, že na ně nelze natavit další vrstvu krytiny, např. záplatu při lokální opravě, nebo límec nově osazeného prostupu. Povrch staré folie se nespojí s novou záplatou. Prostě to nedrží.

ZKOUŠKA SVAŘITELNOSTI

Zkouška svařitelnosti spočívá v natavení pruhů nové folie na stávající krytinu. Sledujeme, zda došlo k dokonalému spojení materiálů.

Vady střech na webu Prakta. Vady střech na webu Prakta. Vady střech na webu Prakta. Vady střech na webu Prakta.

Pokud se materiály vůbec nespojí, nebo se pouze slepí, ale neslijí v jednu hmotu, foliová krytina je nesvařitelná.

Zkouška svařitelnosti v Praze stojí 1 000,- Kč. Pokud jsem například dohodnutý se zákazníkem na provedení drobné opravy a na začátku práce provedenou zkouškou zjistím nesvařitelnou folii, beru si od zákazníka 1 000,- Kč hotově oproti příjmovému dokladu a odcházím. (Ta tisícovka sotva pokryje izolatérův čas na cestu tam, zkoušku a cestu zpět. Na jiné střeše si za tu dobu izolatér vydělá i více.)

Nesvařitelnou folii nacházím asi tak na každé páté střeše, kterou posuzuji.
Nesvařitelné jsou čím dál tím mladší folie. Na začátku svojí kariéry jsem nacházel folie nesvařitelné dejme tomu po 15, 17 letech provozu krytiny. Později jsem začal nacházet folie nesvařitelné již po 10 či 12 letech provozu. V posledních pěti letech (psáno 2020) jsem nacházel folie nesvařitelné i po 8 letech provozu. No a dva nejnovější objevy (2020) jsou foie nesvařitelné již po pouhých 6 letech expozice na střeše! Něco se zřejmě děje s recepturou této fantastické krytiny...

Nesvařitelnost folie ještě nemusí znamenat nutnost okamžité výměny krytiny. Pokud je (nesvařitelná) krytina jinak v pořádku a neteče, může sloužit ještě pár let. Jen už na ni nelze natavit záplatu při opravě, nebo třeba zhotovit nový odvětrávací komínek...
 


Další vady střešních folií:
TVRDNUTÍ, ZTRÁTA PRUŽNOSTI

Z některých folií se mohou časem uvolňovat změkčovadla, folie mění svoje mechanické vlatnosti. Stává se tvrdá a křehká. A potom praská a praská...

Vady střech na webu Prakta. Vady střech na webu Prakta. Vady střech na webu Prakta. Vady střech na webu Prakta.

Další vady střešních folií:
VYPADÁVÁNÍ ČÁSTEČEK FOLIE Z NOSNÉ MŘÍŽKY

Zajímavá závada, kterou pozoruji v posledních letech. Částečky folie zmizí. Nejsou tam, vypaří se, ukradnou je mimozemšťani. Prostě je tam díra.

Vady střech na webu Prakta. Vady střech na webu Prakta. Vady střech na webu Prakta.

Jo, není nad levnou krytinu v síle 1,5 mm...


Když nezobrazí Opera horní menu: www.prakta.cz/mapa-stranek.html