JAK VÁM ZHOTOVÍME ZAHRADNÍ JEZÍRKO

Hydroizolaci jednoduchého jezírka s výměrou okolo 50 m2 je možné zhotovit během jednoho dne.
Vlastní přípravu místa, tj. vykopání jámy, nezajišťujeme, ale můžeme doporučit spolupracující zahradnické firmy, které se tímto zabývají.
U malých zakázek dovezeme folii a geotextilii k zákazníkovi, převezmeme zálohu na materiál a započneme s prací. Doplatek hotově při ukončení práce.

1. FUNKCE A KONSTRUKCE JEZÍREK
Uměle zhotovená zahradní jezírka se stávají běžným a vyhledávaným doplňkem zahradních a parkových úprav. Jsou stanovištěm vodních rostlin, hostí drobné živočichy i ptactvo. Malé jezírko lze umístit téměř do každé zahrady, na druhou stranu lze zhotovit jezírka s výměrou mnoha desítek až několika stovek metrů čtverečních.
Dno jezírek se zakládá ve více výškových úrovních pro vytvoření různých rostlinných pater. U jezírka vzniká několik rostlinných zón: zahradní půda mimo použitou folii - vlhká oblast - mokrá bažina - plytká voda - lekníny a plovoucí rostliny.
Folie se k podladu upevňuje zatížením kameny, a to zpravidla za zvýšeným okrajem jezírka v prohlubni pro bažinatou oblast - asi 60 až 80 cm přes okraj. Ta část hydroizolace, která vystupuje nad vodní hladinu, se zakrývá plochými kameny a břidlicí.

2. POUŽÍVANÉ MATERIÁLY
Zahradní jezírka se zhotovují ze střešních folií svařovaných horkým vzduchem. Z folie lze vytvořit téměř jakýkoli tvar jezírka. Pod folii i nad ní se pokládá netkaná geotextilie s gramáží 300 g / m2 jako ochrana proti mechanickému poškození folie.

2.1 Fatrafol
Fatrafol Aquaplast 805 je PVC folie určená pro zhotovení jezírek. Je silná 1 mm. Je vhodná pro menší jezírka. Tato folie se obvykle na předem svaří z pásů do veliké "plachty", tou se vyloží jezírko.

2.2 Vedaplan
Vedaplan LT, výrobek ze SRN, je černá plastová olefínová polymerbitumenová folie, bez chloru, bez smršťování, odolná proti prorůstání kořenů rostlin ( atest FLL ), odolná proti UV záření. Je určená pro jednovrstvé izolace střech a střešních zahrad, je vhodná pro zhotovení jezírek. Tloušťka folie 2 mm. Vedaplan je tuhý a pevný materiál, vhodný pro velká jezírka, jezírka hodně členitá anebo s hrubším podložím - štěrk, skála. Vedaplan se svařuje přímo na místě.

3. ZJIŠTĚNÍ PLOCHY JEZÍRKA
Z našich zkušeností plyne, že má-li jezírko nepravidelný tvar a povlovné dno, čistá plocha izolace
= ( největší délka včetně vytažení na okraj + hloubka ) krát (největší šířka včetně vytažení na okraj + hloubka ).
Folie se skládá s přesahy cca 13 %, geotextilie ve dvou vrstvách vždy s přesahem 10 %.

4. NEŽ ZADÁTE ZHOTOVENÍ JEZÍRKA
Folie Vedaplan LT je o třídu lepší než jakákoli folie z PVC. Je dosti silná a dobře se svařuje, což znamená jistotu ve sváru a do jisté míry odolnost proti proražení či protržení. Je-li to možné, vždy používejte Vedaplan.

Chcete-li zhotovit zahradní jezírko, vyžádejte si naší konkrétní nabídku.
Jsme připraveni ke spolupráci.

Logo
Logo
Když nezobrazí Opera horní menu, jdi na www.prakta.cz/mapa-stranek.htm